John Sten Tidig Modernism Kollektion Vasa Konst

324350

JOHN STEN (1879-1922), Mecenaten, signerad STEN,
olja på duk, 57,5x48 cm
HISTORIA:
Utförd 1919, då John Sten hade återvänt från Paris.
Målningen föreställer John Stens mecenat, Evald Hedberg.
"Jag skulle tro att Sten framför allt är och kanske också kommer att förbli en målare för konstnärer. Han strävar alltid till det rena måleriet. För honom voro färg- och formproblemen huvudsaken, det innehållsmässiga endast en förevändning." (Sixten Lundbohm om John Sten i Konstrevy nr 1 1950)

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (11 bud)
2015341
5 000
2015335
2015334
3 600
2015333
2 600
2015332
2 400

Slutpris SEK:
5 000
504 EUR, 572 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.