John Sten Tidig Modernism Kollektion Vasa Konst

324342

JOHN STEN (1879-1922), Kubistisk modell, signerad med dedikation och daterad "Till Fru Ahlgren av Sten Paris 1915", blyerts, 38x26 cm;
HISTORIA:
"År 1913 är hans första kubistiska tavla signerad. Under detta och de följande två eller tre åren utför han en rad kubistiska arbeten, i och för sig så märkliga, att de skulle vara tillräckliga att tillförsäkra honom en framskjuten ställning i den moderna svenska konsten."
(Sixten Lundbohm om John Sten i Konstrevy nr 1 1950)

Mindre hål

Konst, Teckningar

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (6 bud)
2008488
3 200
2000920
2001080
2000920
2 800
2001077
2 600

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.