Knut Janson Kollektion Vasa Konst

324308

KNUT JANSON (1882-1966),
"Fars hatt, Bohus fästning", signerad, K. JANSON,
olja på duk, 54x65 cm
Även signerad och daterad a tergo på spännramen K. Janson 1917
samt betitlad "Fars hatt, Bohus fästning"
PROVENIENS: Konstnären
UTSTÄLLD: "Yngre svenska konstnärer" Liljevalchs Konsthall, Stockholm okt-nov 1918,
Katalog N:o 14, katalognummer 108, avbildad i katalogen, pris 1 800 kronor
Riksförbundet för bildande konst, Utställning nr 72
"1909 års män" Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1959

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (7 bud)
2016638
900
2016635
850
2016634
2016631
750
2015600
550

Slutpris SEK:
900
91 EUR, 103 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.