Knut Janson 1911 Kollektion Vasa Konst

324306

KNUT JANSON (1882-1966), "Den röda ladan", signerad K. JANSON, olja på duk, 63x77 cm
UTSTÄLLD: "De unga" Hallins konsthandel, Stockholm 1911, kat.nr 55
"Den unga expressionismen" Nationalmuseum 1944, kat.nr 220
PROVENIENS: Fru Clyde Lundbäck

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (7 bud)
2016445
2015985
850
2015702
2015367
650
2009510
600

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.