Nils Dardel Tidig Modernism Kollektion Vasa Konst

324302

NILS DARDEL (1888-1943), "Torpargubbe", stämpelsignerad N. Dardel, utförd 1911
olja på duk, 46x38 cm
PROVENIENS: Konstnärens familj, Stafsund
UTSTÄLLD: Nils Dardel, Liljevalchs 1939, kat.nr 17
(stämpel a tergo: Exposition Nils Dardel Stockholm 1939)
Nils Dardel - Minnesutställning, Liljevalchs 1955 (del av utställningsetikett a tergo)

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (9 bud)
2016567
16 000
2015257
6 000
2015051
5 000
2014475
4 800
2013784
4 600

Slutpris SEK:
16 000
1 611 EUR, 1 830 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.