Eva Bagge Kollektion Vasa Konst

324294

EVA BAGGE (1871-1964),
Carl Achatz, signerad och daterad Eva Bagge 1935,
olja på pannå, 46,5x55 cm;

HISTORIA:
Föreställer Carl Achatz (1901-1974), förste flöjtist i
Stockholms konsertförening, Wiens och Berlins
filharmoniker och Kungliga hovkapellet. Han var
född i Wien och blev svensk medborgare 1927.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (4 bud)

2013512
2 400
2013439
2001423
1 700
2001298
1 600

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.