Gerda Ahlm Kollektion Vasa Konst

324293

GERDA AHLM (1869-1956),
"The Visitor to the Studio", signerad G. Ahlm,
olja på duk 45x36 cm

Utställd: "NINETEENTH SWEDISH-AMERICAN ART EXHIBITION"
March 26 - April 3, 1938 (utställningsetikett a tergo)
Den svensk-amerikanska konstnärinnan Gerda Ahlm föddes i Västerås 1869. Hon studerade vid Konstakademien i Stockholm 1889-91 och flyttade så småningom till USA, där hon vid sidan av sitt konstnärskap nådde en position som en av landets högst ansedda målerikonservatorer med en stor mängd uppdrag för amerikanska museer och institutioner.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (3 bud)

2012000
2011627
2001815
700

Slutpris SEK:
201 EUR, 229 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.