Berta Wilhelmson Kollektion Vasa Konst

324240

BERTA WILHELMSON (född Kerfstedt, 1869-1965)
Sovande kvinna, osignerad, akvarell 48x28 cm;
Intyg av konstnärens dotter Inger Nordenfelt (född Wilhelmson): "Berta Kerfstedt g. 1901 Wilhelmson har utfört denna akvarell"
A tergo Sittande kvinna blyerts 48x28 cm samt intyg av konstnärens dotter Inger Nordenfelt (född Wilhelmson): "Berta Kerfstedt (1869-1965), min mor, 1901 g. Wilhelmson, har utfört omstående akvarell o. denna teckning Sthlm 750507 Inger Nordenfelt, f. Wilhelmson";

HISTORIA:
Berta Kerfstedt växte upp i Uppsala, där hennes far var rektor vid Fjellstedtska skolan. Under familjens återkommande sommarvistelser i prinsessan Eugenies sommarbostad Fridhem på Gotland träffade hon flera konstnärer och därmed väcktes tankarna på en framtid som konstnärinna. Berta vann 1894 som en av de tre första kvinnliga eleverna inträde i Konstnärsförbundets målarskola, där Anders Zorn, Carl Larsson, Richard Bergh och Robert Thegerström undervisade. Ett par somrar
målade hon dessutom hos Zorn i Mora. Från och med 1898 var hon elev på Valands målarskola i Göteborg, med Carl Wilhelmson som lärare. Tycke uppstod mellan läraren och hans elev och 1901 gifte sig Berta med Carl Wilhelmson. Främst har Berta Wilhelmson blivit känd för sitt miniatyrmåleri, en teknik som hon studerade hos Fanny Hjelm i Stockholm och i Paris under Gabrielle Debillemont-Chardons ledning. Berta blev en mycket efterfrågad miniatyrmålarinna och utförde bland annat
porträtt av flera medlemmar i den svenska kungafamiljen. Friare målningar från konstnärinnans tidiga karriär, som det nu aktuella verket, är mycket sällsynta.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (4 bud)

2008568
2001829
2001826
750
2001813
700

Slutpris SEK:
201 EUR, 229 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.