Ivar Arosenius Kollektion Vasa Konst

324237

IVAR AROSENIUS (1878-1909)
"En ful fisk förvandlas till en gubbe", signerad och daterad I A 08, blyerts 10x12,5 cm

Proveniens: konstnärens hustru Eva Arosenius Dich
Litteratur: Sven Sandström "Ivar Arosenius hans konst och liv" Bonniers, Stockholm 1959, omnämnd sid 212: "Arosenius tycks vid denna tid ha haft ett ganska stort intresse för djurbilder. själva omskapelseprocessen har han demonstrerat i en annan blyertsskiss - en ful fisk förvandlas till en gubbe - ett senkommet eko av Lavaters fysionomiska jämförelser mellan människor och djur."

Konst, Teckningar

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (19 bud)
2015841
4 800
2016547
4 600
2015841
4 400
2015840
4 200
2015840
3 800

Slutpris SEK:
4 800
483 EUR, 549 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.