Eva Löwstädt-Åström Kollektion Vasa Konst

324235

EVA LÖWSTÄDT-ÅSTRÖM (1865-1942),
Näckrosor i skål, signerad E. ÅSTRÖM,
olja på duk, 31x51 cm
HISTORIA:
Eva Löwstädt-Åström utbildade sig i Stockholm vid Tekniska skolan 1885-86, studerade etsning för
Axel Tallberg och fortsatte studierna i Frankrike (vid Académie Colarossi och Académie Julian i Paris)
1887-90 och i Italien 1890-93. Hon vistades senare omväxlande i Sverige, där hon för övrigt tillhörde
eleverna vid Konstnärsförbundets andra skola på 1890-talet, och i Paris samt i Grez hos sin syster,
konstnärinnan Emma Löwstädt-Chadwick. Eva Löwstädt-Åström gjorde sig känd som en begåvad
målarinna, etsare och tecknare. Helst målade hon blommor och landskapsmotiv. Hennes arbeten
vittnar om ett naturligt beroende av samtida fransk och delvis även den svenska Grezkoloniens konst, men äger dessutom kvaliteter av personlig bildsyn och karakteriseringsförmåga.
Bland de utställningar som Eva Löwstädt-Åström deltog i kan nämnas Konstnärsförbundets utställningar i Göteborg 1896, Stockholm 1897-99 och 1902, i Helsingfors 1899 och i Paris 1900 och 1909, Sveriges allmänna konstförenings utställningar i Stockholm 1910-11, 1917, 1925, 1927 och 1940-41, Föreningen Svenska konstnärinnors utställningar i Stockholm 1911, 1917 och 1927 och i Philadelphia 1930, Grafiska sällskapets utställningar i Stockholm 1924 och 1927 samt Nordiska
grafikunions utställningar i London 1938 och Helsingfors 1939. Representerad: Nationalmuseum och Sundsvalls museum

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (14 bud)
2014033
2 400
2013833
2007841
2013831
2007841
1 900

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.