Artur Bianvhini Kollektion Vasa Konst

324231

ARTUR BIANCHINI (1869-1955), "Stadsmotiv, bron", signerad Arthur Bianchini, olja på duk, 42x42 cm;
HISTORIA:
Efter studier i Paris på Académie Julian 1889-90 återvände Artur Bianchini till Sverige. De följande
åren studerade han på Konstnärsförbundets skola. Bianchini var även ledamot av Konstnärsförbundet under åren 1897-1900. I Stadsmotiv, bron visar konstnären prov på ett stämningsmättat blåmåleri i linje med Karl Nordström och - kanske framför allt - Eugène Jansson.
Artur Bianchini är bl a representerad på Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum och Thielska Galleriet.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (33 bud)
2016500
7 800
2015715
7 600
2014588
7 400
2015714
7 400
2014588
7 200

Slutpris SEK:
7 800
744 EUR, 837 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.