Paul Larsson Palm Kollektion Vasa Konst

324203

PAUL LARSSON PALM (1876-1899),
Vinter, osignerad, olja, duk på papp-pannå, 27,5x34 cm
Proveniens: konstnärens familj

Paul Larsson Palm föddes i Stockholm 1876. Under åren 1893-1898 studerade han vid Konstakademien. Han deltog även i Axel Tallbergs etsningskurs 1895-1896, där hans talang uppmärksammades av läraren som kallade honom "en begåfvad och intresserad elev". Den mycket lovande karriären avbröts dock i förtid. Paul Larsson Palm gick bort 1899, endast 22 år gammal. Hans verk är extremt sällsynta. I Nationalmuseums samlingar finns emellertid några av hans etsningar.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (22 bud)
2016480
4 200
2016471
2016479
3 800
2016471
3 600
2016474
3 400

Slutpris SEK:
4 200
401 EUR, 451 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.