Hjalmar Linde Kollektion Vasa Konst

324186

HJALMAR LINDE (1864-1948),
Vinter vid ån, signerad och daterad HJ LINDE -97, olja, duk på papp-pannå, 39,5x40 cm;

HISTORIK:
Hjalmar Linde studerade vid Konstakademien 1885-88. Med åren kom han att frigöra sig från Akademiens konservativa konstsyn och i stället utveckla ett landskapsmåleri nära sammanhörande med det nationella stämningsmåleriet i Konstnärsförbundets anda. I den nu aktuella målningen ser vi prov på en för tiden djärv stilisering, som ger målningen en närmast modern prägel. Samma år som detta verk utfördes, 1897, blev Hjalmar Linde medlem i Konstnärsförbundet. En mycket stark självkritik medförde att Linde förstörde stora delar av sin produktion.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (8 bud)
2016411
3 200
2007401
2016409
2 800
2007401
2010179

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.