Robert Thegerström Symbolism Kollektion Vasa Konst

324139

ROBERT THEGERSTRÖM (1857-1919), Riddaren på vägen till Sanningens borg, osignerad, olja på duk, 55x45 cm; Kvarlåtenskapsstämpel a tergo, "Från Rob.Thegerström sterbhus Elin Thegerström", intyg a tergo av konstnären hustru Elin Thegerström: "No 454 Riddaren på vägen till Sanningens borg, fantasi målad av Robert Thegerström intygas av Elin Thegerström",
PROVENIENS: Konstnären familj

Mindre färgsläpp

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (6 bud)
2012991
3 400
2012985
2 800
2011161
1 600
2004758
2003549

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.