Emil Zoir La Belle Époque Kollektion Vasa Konst

324106

EMIL ZOIR (1861-1936), Elegant dam, signerad Emil Zoir, utförd 1883 enligt påskrift a tergo,
olja på duk 106x55 cm;
HISTORIA:
Emil Zoir förde under många år en kosmopolitisk tillvaro. I början av 1880-talet for den unge göteborgaren via England till USA, där han studerade under flera år vid vid Institute of Fine Arts i Boston. Därefter följde studier på École des Beaux-Arts i Paris under åren 1890-94, varpå han gjorde en andra resa till USA 1894-95. Under de följande två åren finner vi honom åter i Paris. Sedan inföll år då han var bosatt växelvis i ett flertal europeiska länder.
Även om Emil Zoir hade fått en traditionell akademisk skolning kom han att ta intryck av det under hans studieår frambrytande nya måleriet. I Elegant dam framträder Zoir som en för tiden extremt modern svensk konstnär. Bakgrundens expressionistiskt utdragna penselföring för tankarna till Edvard Munchs konst, men Zoir var till synes tidigare med sin teknik. Emil Zoirs måleri var dock för
modernt för den konservativa svenska kritiken och i hemlandet möttes han av förakt. I stället kom hans scen att bli den internationella. Bland de utställningar som Emil Zoir deltog i kan nämnas Världsutställningen i Liège 1905, Biennalerna i Venedig 1905, 1907, 1909, Parissalongen 1907, Secessionens utställning i München 1908 och "Espozione Internazionale" i Rom 1911. Sistnämnda år
hade han även en stor separatutställning på Galeries d'Allard i Paris.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (32 bud)
2016202
27 000
2016235
26 000
2016202
21 000
2016211
20 000
2016202
19 500

Slutpris SEK:
27 000
2 719 EUR, 3 089 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.