Alfrd Bergström Kollektion Vasa Konst

324090

ALFRED BERGSTRÖM (1869-1930),
Franskt kustmotiv, signerad och daterad Alfr. Bergström Havre 95, olja på träpannå, 33x23 cm

Alfred Bergström fascinerades alldeles särskilt av naturens växlingar och landskapets oändliga rikedom. Han kom att bli en av dess stora uttolkare och fann tidigt sitt stora kall. Han utbildades vid Akademien, erhöll kunglig medalj och reste som stipendiat till Frankrike 1894. Som landskapsmålare uppskattades Bergström särskilt för sina finstämda och stämningsfulla kompositioner där stor vikt lagts vid en utsökt detaljrikedom och ljusets ständiga växlingar, effekter och speglingar i naturen. 1910 blev Bergström professor i landskapsmåleri vid Konstakademien i Stockholm, en tjänst som han kom att inneha i tjugo år, ända till sin bortgång 1930.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (73 bud)
2016197
25 000
2016185
24 000
2016190
24 000
2016185
23 000
2016180
22 000

Slutpris SEK:
25 000
2 518 EUR, 2 860 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.