Georg Pauli Kollektion Vasa Konst

324069

GEORG PAULI (1855-1935),
Franskt landskap, signerad och daterad G Pauli 1884 samt Souvenir affectueux, olja på träpannå 31x46 cm;
HISTORIA:
När Georg Pauli sommaren 1883 anslöt till den svenska konstnärskolonien i Grez hade han redan flera års erfarenhet av det franska konstlivet. Även 1884 kom den energiske och ständigt resande Pauli att tillbringa en period i Grez. Inspirerad av en miljö, där så mycket konstnärlig skaparkraft var samlad, utför Pauli impressionistiska landskapsmålningar, som på ett utsökt sätt fångar det franska landskapets speciella atmosfär.
Likt ingen annan av sin generations konstnärer skulle Georg Pauli komma att ta till sig det sena 1800-talets och tidiga 1900-talets olika konstriktningar. På samma sätt som han här briljerar i impressionistiskt måleri, utgör han vid sekelslutet en av de främsta företrädarna för de
nationalromantiska strömningarna, för att under det tidiga 1910-talet bli en av de första svenskar
som anammar kubismens idéer.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (27 bud)
2016081
7 000
2016074
6 600
2015943
6 000
2015926
5 600
2015925
5 400

Slutpris SEK:
7 000
705 EUR, 801 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.