Ivar Nyberg Kollektion Vasa Konst

324064

IVAR NYBERG (1855-1925), Franskt landskap, osignerad
olja på träpannå, 61x34,5 cm;
Proveniens: konstnären Sam Uhrdin
UTSTÄLLD: Ivar Nyberg - minnesutställning, Leksands Konstsällskap 1978, kat.nr 16,
HISTORIA:
Ivar Nyberg var elev på Konstakademien 1878-81 och studerade samtidigt privat för Edvard Perséus.
Sin utbildning fortsatte han sedan i Paris som elev till Léon Bonnat och Jean-Léon Gérôme vid École des Beaux-Arts. Under tiden i Frankrike kom han även att tillhöra den svenska konstnärskolonien i Grez. Där utförde han bl a Gumma från Grez (Göteborgs Konstmuseum) och landskap av den typ som vi här ser prov på. 1884 återvände Ivar Nyberg till Sverige. Han deltog bl a på Salongen i Paris 1885 och i den nordiska konstutställningen i Köpenhamn 1888 samt i akademiens utställningar 1885 och 1887.
Vid sekelskiftet bosatte sig Ivar Nyberg i Dalarna, först i Rättvik och något senare i Leksand, där han kom att stanna resten av livet.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (47 bud)
2016080
44 000
2016113
42 000
2016080
40 000
2016109
39 000
2016080
38 000

Slutpris SEK:
44 000
4 431 EUR, 5 034 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.