Alf Wallander Kollektion Vasa Konst

324062

ALF WALLANDER (1862-1914),
Gumma i glasögon, Grez, signerad och daterad A. WALLANDER GREZ 86,
tuschlavering, 35x26 cm;
LITTERATUR: Konst i Svenska Hem Samling II: 822,
HISTORIA:
Efter avslutade studier på Konstakademien studerade Alf Wallander under åren 1885-89 i Paris. En vistelse hos den svenska konstnärskolonien i Grez 1886 resulterade bland annat i tuschlaveringen Gumma i glasögon, Grez. Den av detta verk framgående höga nivå som hans konstnärskap hade uppnått vid den här tiden exemplifieras även av att den samma år utförda oljemålningen Julottan
köptes av museet i Minneapolis. 1889 fick hans oljemålning En rolig visa hedersomnämnande på
Salongen och för pastellen Tiggargubbe erhöll han ett extra 1:a pris på Världsutställningen.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (6 bud)
2016020
3 800
2015971
3 600
2015971
2014085
1 600
2007348

Slutpris SEK:
3 800
383 EUR, 435 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.