Nils Kreuger Kollektion Vasa Konst

324045

NILS KREUGER (1858-1930),
Katt på mur, signerad med dedikation "Hjertlig lyckönskan på födelsedagen till Anna och Ellen fr. Bertha och Nils",
akvarell 13x8,5 cm
Utförd på 1880-talet
Anna och Ellen var Nils Kreugers systrar (Anna avled 1890)
Proveniens: konstnärens familj

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (11 bud)
2015991
3 600
2015818
3 400
2015677
3 200
2015215
2014821
2 800

Slutpris SEK:
3 600
378 EUR, 468 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.