Sofie Ribbing Kollektion Vasa Konst

323993

SOPHIE RIBBING (1835-1894), Flicka med huckle, signerad S Ribbing, olja på duk på träpannå, 44,5x34 cm;
HISTORIK:
Den talangfulla konstnärinnan Sophie Ribbing kom att få en internationellt präglad utbildning. Efter att först ha
studerat i Stockholm anslöt hon på 1850-talet till den svenska målarkolonien i Düsseldorf. Därifrån fortsatte
hon till Paris och studier hos A. Tissier, för att senare bege sig till Bryssel, där historiemålaren Louis Gallait stod
för undervisningen. Sophie var också under längre perioder bosatt i London och Rom. Konstkritikern Lorentz
Dietrichson prisade i en recension i Ny illustrerad tidning 1866 konstnärinnans Tecknande gossar, som han
kallade "ett utmärkt prov på de framsteg hon gjort under den verldsberömde Gallaits ledning". Hennes
konstnärskap kom även att uppmärksammas av ingen mindre än August Strindberg, vilken i sin roll som
konstkritiker i Dagens Nyheter 1877 noterade hur den franska skolningens friare måleriska strävanden lätt
kunde skönjas i Ribbings konst, trots studier för den berömde belgaren Gallait. Sophie Ribbing deltog bl a i Konstakademiens utställningar i Stockholm 1866, 1870, 1873 och 1877, de nordiska konstutställningarna i Köpenhamn 1872 och 1883 samt i utställningar i Royal Academy i London. Hon är representerad med ett självporträtt i Uffizigalleriet i Florens. I Göteborgs Konstmuseum finns hennes De övergivna och i Nasjonalgalleriet i Oslo är hon företrädd med ett porträtt och ett studiehuvud.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (21 bud)
2013991
13 000
2013989
12 500
2013989
11 500
2013990
11 000
2013989
10 500

Slutpris SEK:
13 000
1 309 EUR, 1 487 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.