Lily Wrangel Christie Kollektion Vasa Konst

323958

LILY WRANGEL CHRISTIE (1861-1948): Rödhårig kvinna i vitt, ristad signatur och daterad Lily Wrangel 91, olja på pannå, oval, 29x21 cm;

HISTORIA:
Den i Västerås födda Lily Wrangel studerade på Konstakademien i slutet av 1880-talet, men genom sitt giftermål med den engelske konstnären Robert Christie 1898 kom hon att lämna Sverige och bosätta sig i England. Där blev hon känd främst för sitt genre-, porträtt- och stillebensmåleri.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (8 bud)
2014016
3 400
2013993
3 200
2012655
2012653
2 600
2011262
2 400

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.