Peter Adolf Persson Kollektion Vasa Konst

323920

PETER ADOLF PERSSON (1862-1914)
Höstdag, Signerad P. A Persson, olja på duk, 56,5x79 cm;
HISTORIA:
Efter uppväxttiden på den skånska landsbygden började P A Persson som 18-åring studera vid Tekniska skolans aftonskola i Stockholm. Fram till 1882 bedrev han studier där med bl a Olof Arborelius som lärare. Åren 1882-86 studerade han vid Konstakademien, i vars utställningar han deltog 1882 och 1887. Som lärare i landskapsmålning, vilket blev hans främsta fack i framtiden, hade han Per Daniel Holm. Hösten 1889 reste P A Persson i likhet med många av sina kamrater till Paris, där han stannade till mitten av 1891. En tid vid slutet av 1889 tillhörde han den svenska konstnärskolonien i Grez, men för övrigt synes han haft Paris och dess omedelbara omgivningar som huvudkvarter.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (12 bud)
2009195
10 000
2015729
9 800
2009195
7 800
2015728
7 600
2009195
6 400

Slutpris SEK:
10 000
1 007 EUR, 1 144 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.