Victor Forssell Kollektion Vasa Konst

323885

VICTOR FORSSELL (1846-1931),
"Skiss af St: Karin Wisby"
(även kallad "S:ta Karin, Visby")
olja på pannå 13x20 cm
Signerad 'Vi: Forssell'
Proveniens: Apotekare Sara Lapidus, Arboga
Utställd:
Minnesutställning, Konstakademien, Stockholm 1932
Minnesutställning, Konstakademien, Stockholm 1950
Litteratur: Viggo Loos "Victor Forssell" SAK, Stockholm 1951, avbildad sid 58, text sid 61:
"Till perioden kunna slutligen räknas några smärre studier. Deras plats i kronologien är svår att bestämma då de inte anknyta till några kända utförda målningar. De ha samband med nittiotalets "etyder". I "S:ta Karin, Visby" har penseln flyktigt fasthållit en bit av ett gult hus i förgrunden, kyrkans grå murar och fondens röda hustak. På torget ha figurerna och hästen i brunt antytts med breda färgfläckar. Alltsammans är skissartat, impressionistiskt, doftigt."

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (6 bud)
2015736
2 800
2015687
2 400
2015683
2009053
2001836

Slutpris SEK:
2 800
282 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.