Gerda Molin Ljungstedt Kollektion Vasa Konst

323864

GERDA MOLIN LJUNGSTEDT (1860-1942), Flicka med rosett, signerad G Molin, olja på duk, 45x38 cm;

HISTORIA:
Gerda Molin var dotter till den berömde skulptören Johan Peter Molin, mannen bakom Karl XII:s staty och Molins fontän i Kungsträdgården. Efter att först ha studerat för fadern, utbildade hon sig sedan i måleri för August Malmström. Därefter begav hon sig till Paris för vidare studier 1883, studier som sedan fortsatte i London. Gerda gifte sig 1903 med majoren Kristian Georg Ljungstedt. Hennes konst kom framför allt att uppmärksammas för de inkännande människoskildringarna.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (29 bud)
2014014
16 000
2014012
15 500
2014009
15 000
2014005
14 500
2014008
14 000

Slutpris SEK:
16 000
1 611 EUR, 1 830 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.