Bengt Nordenberg Kollektion Vasa Konst

323848

BENGT NORDENBERG (1822-1902)
"Sjökapten Peter Nilsson, Sölvesborg", signerad och daterad B. Nordenberg Pinx. 1845, olja på duk, 67x50 cm;

Redan i tidig ålder visade Bengt Nordenberg ett stort intresse för att rita och måla. Vid 12 års ålder mottogs han av målarmästare Brodin i Sölvesborg för att gå i målarlära. Efter sju grundliga läroår blev den unge talangen förklarad gesäll, men han hade högre mål. Mest av allt önskade Bengt Nordenberg komma till Stockholm och studera vid Konstakademien. Önskan slog in och 1843 fick han resa med den avbildade sjökapten Peter Nilssons skepp till Stockholm. Därmed inleddes en karriär som skulle komma att ge Bengt Nordenberg en framträdande plats i svensk konsthistoria som 1800-talets store folklivsskildrare.

Duklagning, retuscher

Konst, Äldre måleri

Budhistorik (5 bud)
2013921
2013775
2013154
2010641
750
2010638
600

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.