Edvard Perséus Kollektion Vasa Konst

323844

EDVARD PERSÉUS (1841-1890),
Interiör med mor och barn, signerad E. Perséus
olja på duk 41x32,5 cm;
HISTORIA:
Efter sex års studier vid Konstakademien på 1860-talet och två års vistelse i Düsseldorf mottogs Edvard Perséus som elev i den högt ansedde historiemålaren Carl von Pilotys ateljé i München, en stad som vid den här tiden åter hade blivit Tysklands viktigaste konstmetropol.
Det hela skedde tack vare en rekommendation från Perséus lärare vid Konstakademien, Johan Christoffer Boklund. Pilotys gnistrande färgstarka stoff- och effektmåleri upplevdes som något uppfriskande nytt för den koloristiskt svältfödde svensken. Münchentiden kom därefter att följas av fortsatta studier i Italien och Paris. Av konstnärens ambitioner att i den franska huvudstaden på allvar sätta igång med att måla stora historiekompositioner blev endast fragment. Det var i stället i sina friska småstudier som han kom att nå de verkliga höjderna som konstnär. I studierna framträder Perséus känsliga och livfulla begåvning. Exempel på detta ser vi i Interiör med mor och barn. Här finns intet av den stelhet som utmärker
mycket av tidens måleri. Tvärtom möts vi av en lätt och driven penselföring. Den upplösta måleritekniken, färgskalan och den utsökta ljusbehandlingen ger associationer till Ernst Josephsons konst. Anslående är även den känsla av ögonblicksbild som Perséus lyckas förmedla i målningen - se bara hur barnet på golvet med uppsträckta armar söker kontakt med sin mor. Trots det historiska motivet förmedlar Interiör med mor och barn ett för tiden modernt intryck.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (3 bud)

2015249
2001548
2001368

Slutpris SEK:
40 EUR, 46 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.