Johan Henric Sjöholm Kollektion Vasa Konst

323836

JOHAN HENRIC SJÖHOLM (1804-1842),
"Kullen", signerad och daterad a tergo J H Sjöholm pinx 1830, olja, duk 17,5x24,5 cm

Johan Henric Sjöholms karriär blev kort. Han dog "i elände" 1842, en månad före sin 38-årsdag. Förhoppningarna på denne konstnär hade dock varit stora. Under sin tid vid Konstakademien på 1820-talet imponerade han stort på lärarna och belönades med ett flertal medaljer. Dessutom tecknade han under dessa år, tillsammans med A. U. Schützercrantz och A. C. Wetterling, förlagorna till den 1824-25 utgivna "Kongl. svenska arméens uniformer".

Studierna fick dock ett abrupt avbrott "då han hade råkat i dåligt sällskaper, som gjorde att han förfalskade namn på en revers, och måste för samma sak hastigt lämna Stockholm". Via Köpenhamn hamnade han så småningom i Skåne, där han gifte sig med en syster till en präst. Under sin tid på flykt livnärde sig den olycklige artisten på att måla porträtt och när han på 1830-talet återvände till Stockholm fick han bland annat flera beställningar från den blivande konungen Oscar I. Han porträtterade även en rad andra framstående personer, däribland Jonas Alströmer. Att Johan Henric Sjöholm även var verksam som landskapsmålare omnämns i litteraturen, men inga av dessa landskapsmålningar har tidigare varit kända.

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (22 bud)
2015546
2 800
2013624
2 600
2007466
2 400
2007464
2007462

Slutpris SEK:
2 800
294 EUR, 364 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.