F Stoopendael akvarell Kollektion Vasa Konst

323831

FERDINAND STOOPENDAEL (född ca 1850),
Blomsterflicka, signerad och daterad F Stoopendael 1881,
akvarell, 33x23 cm (oval)

När Ferdinand Stoopendael studerade på Konstakademien åren 1870-78 ansågs han höra till de mera begåvade eleverna. Bland studiekamraterna fanns namn som Carl Larsson, Hugo Birger och Carl Skånberg. Tillsammans med just dessa tre och Rudolf Widing utgjorde han ett bohemiskt konstnärskotteri som sammanstrålade på tidens artistkrogar. Den var en miljö som några år senare skulle komma att odödliggöras i August Strindbergs roman "Röda rummet". En bror till Ferdinand Stoopendael gifte sig med Jenny Nyström. Hon gick några klasser under Ferdinand på Konstakademien och när man ser den nu utbjudna akvarellen slås man av likheten, både stil- och motivmässigt, med de målningar som Jenny Nyström utför först några år senare.

Efter att ha arbetat som lärare i en egen målarskola utvandrade Ferdinand Stoopendael på 1890-talet till New York. Mycket litet är känt om hans karriär i USA, men enligt Georg Pauli skall han ha "livnärt sig på porträttmålning inom New Yorks poliskår".

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (12 bud)
2014022
5 600
2015362
5 400
2014022
5 200
2015361
5 000
2014022
4 800

Slutpris SEK:
5 600
564 EUR, 641 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.