Salvador Dali torrnål med kolorering

323667

SALVADOR DALI (1904-1989): La Rose (Dream), torrnål med tryckt kolorering, 1976-77, osignerad, numrerad 7/200. Tryckt på japanpapper, 37x51 cm, bladstorlek 56,5x77cm, oramad
LITTERATUR: Michler/Löpsinger 845
PROVENIENS: Gerschmans Konsthandel, Stockholm
Enligt utlåtande från Lotten Gerschman, köpte Tore Gerschman en större del av upplagorna på Japan respektive Arches och erhöll följande numrerade blad utan signatur av konstnären:
Japan 7/200, 10/200, 40/200, 198/200
Arches 141/300, 142/300, 208/300

Budhistorik (6 bud)
1995173
1992715
900
1991979
650
1991219
600
1980417
550

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.