Salvador Dali torrnål med kolorering

323666

SALVADOR DALI (1904-1989): La Rose (Dream), torrnål med tryckt kolorering, 1976-77, osignerad, numrerad 142/300. Tryckt på Arches papper, 37x51 cm, bladstorlek 56,5x77cm, oramad
LITTERATUR: Michler/Löpsinger 845
PROVENIENS: Gerschmans Konsthandel, Stockholm
Enligt utlåtande från Lotten Gerschman, köpte Tore Gerschman en större del av upplagorna på Japan respektive Arches och erhöll följande numrerade blad utan signatur av konstnären:
Japan 7/200, 10/200, 40/200, 198/200
Arches 141/300, 142/300, 208/300

Liten fläck i höger marginal

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (10 bud)
1995881
1995642
1 400
1995216
1 300
1995209
1995171

Slutpris SEK:
145 EUR, 164 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.