Jubileumsplakett till John Forsell 1928 av Ohlson

322562

ALFRED OHLSON (1868-1940): plakett, relief, monogramsignerad AO, brons, diameter 25 cm. "Stockholmskretsen av föreningen Norden. Till operachefen John Forsell 6 november 1928".
Kungliga slottet och riksvapnet i relief.

Proveniens: John Forsell (1868-1941), operachef och operasångare.

Något sliten

Metall

Monter 19

Budhistorik (3 bud)

1989901
1989859
1980496

Slutpris SEK:
38 EUR, 43 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.