Tal skrivna av operachefen John Forsell 1924-39

322530

JOHN FORSELL (1868-1941), svensk operasångare, chef vid Kungliga Operan i Stockholm 1924-39. Handskrivna hyllningstal, begravningstal eller minnestal, eller utkast till tal, ca 44 stycken. Till operasångare, kompositörer, dirigenter och andra musiker eller skådespelare. 1930-tal. Både på svenska och tyska. Med gemfläckar. Även några tal troligen skrivna av en sekreterare.

Bl.a. till följande personer: Anders de Wahl, Selma Lagerlöf, Ture Rangström, Gösta Ekman, Kurt Atterberg, Brjön Björnson, Fritz Kreisler, Franz Léhar, Armas Järnefeldt, Jean Sibelius, Albert Ranft, Max Reinhardt, Emmerich Kálmán. Även Forsells tal vid firandet av operahusets 40-års jubileum.
Proveniens: John Forsell.

Några smärre skador och revor, några nötta.

Böcker/Kartor, Handskrifter

Monter 19

Budhistorik (6 bud)
1995851
1983170
750
1981136
700
1981136
550
1983169
500

Slutpris SEK:
81 EUR, 92 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.