Två originalmanuskript av Maria Lang

322507

2 ORIGINALMANUSKRIPT AV MARIA LANG. (LANGE, DAGMAR MARIA), Maria Lang (1914-1991), svensk deckarförfattare.
"Arvet efter Alberta" (1976) och "Flyttbil försvunnen" (1988).
Egenhändigt skrivna manuskript på randat hålat papper i 4:o (A4). Odaterade.
Första manuskriptet med: titelblad, 3 blad personförteckning, 1 blad, text sid. 5-514 med egenhändiga rättelser och tillägg. Boken publicerad 1977.

Andra manuskriptet med titelblad, text sidan 2-259 (några dubbelnumrerade). Samt lösa rättelseblad och anteckningar till förlaget. Boken kom ut 1989.

Med intyg från författarens brorson Ove Hoffner att manuskripten är skrivna av Dagmar Lange (Maria Lang), intyget daterat 2003.

Några revor och nötta blad.

Böcker/Kartor, Handskrifter

Monter 11

Budhistorik (15 bud)
2013893
1 700
2013894
1 600
2013893
1 400
2004921
1 300
2004921
950

Slutpris SEK:
1 700
162 EUR, 182 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.