Två manuskript av Maria Lang

322504

2 ORIGINALMANUSKRIPT AV MARIA LANG. (LANGE, DAGMAR MARIA), Maria Lang (1914-1991), svensk deckarförfattare.
"Vi var tretton i klassen" (1972) och "Inga pengar till Vendela" (1980).
Egenhändigt skrivna manuskript på randat hålat papper i 4:o (A4). Odaterade.
Första manuskriptet med: titelblad, 3 blad personförteckning, 1 blad, text sid. 5-567 med egenhändiga rättelser och tillägg. Boken publicerad 1972.
Med intyg från författarens brorson Ove Hoffner att manuskriptet är skrivet av Dagmar Lange (Maria Lang), intyget daterat 2004.

Andra manuskriptet med titelblad, personförteckning 3 blad, 1 blad, text sidan 5-522 (några dubbelnumrerade). Samt lösa rättelseblad och anteckningar till förlaget. Boken kom ut 1980.

Några revor och nötta blad

Böcker/Kartor, Handskrifter

Monter 11

Två manuskript av Maria Lang

Budhistorik (12 bud)
2013886
1 700
2012233
1 600
2013343
2012233
1 400
2013342
1 300

Slutpris SEK:
1 700
171 EUR, 194 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.