Ming Dish (Selected)

321802

A MING UNDERGLAZED DISH, decorated with dragons and flowers, Swatow, Ming, 16th/17th century, diameter c. 41 cm
SKÅLFAT, porslin, Kina, Ming, 1500/1600-tal, Swatow, dekor i underglasyrblått med motiv av drakar och blommor, diameter ca 41 cm

Wear, firing defects
Bruksslitage, bränningsdefekter

Orientaliskt, Porslin

Monter 8

Ming Dish (Selected)

Budhistorik (47 bud)
1996390
9 600
1996387
9 400
1996368
9 200
1996359
9 000
1996333
8 800

Slutpris SEK:
9 600
967 EUR, 1 098 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.