Karl XII:s stora kyrkobibel från 1703

321267

KARL XII:s BIBEL. Biblia, thet är All then Heliga Skrift på swensko, efter konung Carl then Tolftes befalning. Stockholm (H. Keyser) 1703, 02.,

Folio. (96), (1)-962, (2, sista blank) s. Graverat extra titelblad av J. von Aveelen. Titelblad i faksimil, graverat porträtt av Karl XII, graverade kartor och planscher.

TILLSAMMANS MED: PERINGSKIÖLD, JOHAN. En book af menniskiones slächt... eller Bibliskt slächt-register... Stockholm (O. Enæus) 1713.

Ljusbrunt skinnband, 1900-tal, pastischband i 1700-talsstil, rikt guldornerade ramar, så kallat spegelband, äldre beslag och spännen av mässing, bakre i form av änglar, rikt guldornerad rygg med upphöjda bind, titelfält i guld, guldsnitt.
Ej genomgångna.

Ej genomgången. Graverat extra titelblad skuret och uppklistrat, titelblad i faksimil, porträttet skuret och uppklistrat, lagningar, kartor och planscher delvis defekta, vissa textförluster.
Peringskiöld med vissa defekter. Fläckar och lagningar.

Böcker/Kartor, Teologi/Filosofi

Monter 31

Budhistorik (18 bud)
2007847
2 400
2007688
2006068
2007687
2006068
1 900

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.