Armring 18 k guld 19 diamanter

320281

ARMRING, 18 k guld, 19 diamanter med rosenslipning i silverfattning, koboltblå emaljdekor samt 2 pärlor, graverad rocailledekor, Edvard Wilhelm Österblom, Stockholm 1852, säkerhetskedja, vikt ca 33,9 g, etui märkt Joaillier Bijouterier, CHR Hammer, Com. Éxpéditeur, Stockholm, Fredsgatan

HISTORIK: Edvard Wilhelm Österblom född 1823 och gick i lära hos Gustaf Möllenborg i Stockholm. Stämplade åren 1850-1853

Bucklor, skador vid lås, emaljskador, tennlödnignar, etui med slitage, skador och tejpmärken, knäppet fram saknas

Fashion, Guld/Smycken

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (5 bud)
2037996
6 400
2034827
6 000
2034329
5 800
2019817
3 400
2019814
2 400

Slutpris SEK:
6 400
625 EUR, 732 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.