Turnéjacka från ABBA-turnén i Australien 1977

319176

TURNÉJACKA, vit bomull, damstorlek ca M, från ABBAs Australien-turné 1977, tryckta logotyper "Polar", "EMA" och "Qantas" på ärm och bröst och på rygg "ABBA".
Proveniens: Artisten och skådespelerskan Lena Maria Gårdenäs-Lawton, som var bakgrundssångerska till Agnetha Fältskog och Anni-Frid Lyngstad under hela ABBA-turnén i Europa och Australien 1977.
Dessa turnéjackor användes under hela Australien -turnén och i filmen "ABBA The Movie" från 1977 kan man bl a se Agnetha, Björn, Benny och Anni-Frid i sina vita turnéjackor.
Två signerade foton av Lena Maria Gårdenäs iklädd jackan medföljer.

Bruksslitage, jackans muddar något malätna

Pop/Rock, Diverse, ABBA, Fashion

Monter 17

Budhistorik (15 bud)
2003853
19 000
2003851
18 500
2003851
16 000
2001393
15 500
2001393
12 000

Slutpris SEK:
19 000
1 913 EUR, 2 174 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.