Turnéjacka från ABBA-turnén i Europa 1977

319175

TURNÉJACKA mörkblå ull, damjacka märkt italiensk stl 40, från ABBAs Europa-turné 1977 med start i Oslo, tryckta logotyper "EMA" och "Qantas" på ärm och bröst.
Proveniens: Artisten och skådespelerskan Lena Maria Gårdenäs-Lawton, som var bakgrundssångerska till Agnetha Fältskog och Anni-Frid Lyngstad under hela ABBA-turnén i Europa och Australien 1977.
Signerat foto av Lena Maria Gårdenäs iklädd jackan medföljer.

Bruksslitage

Pop/Rock, Diverse, ABBA, Fashion

Monter 20

Budhistorik (3 bud)

2003833
2000538
2000532
500

Slutpris SEK:
391 EUR, 457 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.