Tyra Lundgren, skulptur Kvinnliga formgivare

317228

TYRA LUNDGREN, skulptur, 1940-tal, bemålat lergods, i form av ett ansikte, monterad på träsockel, höjd 24 cm; mindre nagg
PROVENIENS
Tyra Lundgren, därefter i arv inom familjen

Keramik/Porslin, Övrigt porslin och keramik

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (11 bud)
2013604
2013602
3 800
2012737
3 600
2011041
3 400
2009316
3 200

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer