Livius om romersk historia från 1626

325252

ROMERSK HISTORIA. LIVIUS,T. Then nampnkunnige skribentens Titi Livij aff Padua Historia, om romerska rijksens första ursprung, the gamble romares härkomst, wäsende, wisheet, redelige wandel, loflige regemente, ridderlige bedrifter, herlige segerwinningar emoot sine fiender:... Uthsatt och tolckat på wårt swenska tungomål, genom Ericum Schroderum. Stockholm (I. Meurer) 1626. (Titelbladet defekt).

Folio. Titelblad i rött och svart.
Senare hfrbd från 1800-talet. Biblioteksstämplar bl.a. på titel.

Collijn 526-527.
Kolofonen på sista bladet med tryckåret 1625.

Ej genomgången.

Titelbladet defekt, bl.a. saknas tryckår
biblioteksstämplar Fjellstedtska skolan, Upsala, anteckningar, något fläckad, nött band.
Ej genomgången.

Böcker/Kartor, Historia

Budhistorik (12 bud)
1993856
850
1992920
1992920
650
1980830
600
1989446
600

Slutpris SEK:
850
86 EUR, 97 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.