Kryddburkar flintgods

325094

KRYDDBURKAR, 14 st, flintgods, 1900-talets första hälft, delvis förgylld dekor, märkta Import, text: Mjöl, Salt, Potatismjöl, Risgryn, Katrin-Plommon, Russin, Hafregryn, Socker, Kanel, Kardemumma, Kryddpeppar, Hvit-Peppar, Ingefära, Nejlikor, höjd ca 11-20 cm

Bruksslitage, en burk med sprickor, ett lock med nagg

Keramik/Porslin

Monter 29

Kryddburkar flintgods

Budhistorik (7 bud)
1981358
1991844
1981358
850
1991843
1981358
750

Slutpris SEK:
105 EUR, 118 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.