Bordstelefon "Tunnan"

325068

LM ERICSSON, bordstelefon, "TUNNAN", omkring 1900, märkt "Stockholms Bell telefon aktiebolag Stockholm", luren märkt LM Ericsson, svartlackerat järn med förnicklade detaljer, höjd 27 cm
Proveniens: Skådespelaren och regissören Olof Thunberg

Omfattande ytskador, kompleterade detaljer

Diverse, Samlarobjekt, Nautica/Technica

Monter 29

Bordstelefon

Budhistorik (11 bud)
1991656
5 400
1991517
5 200
1991655
5 200
1991517
5 000
1988337
4 800

Slutpris SEK:
5 400
544 EUR, 618 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.