Sekretär omkring 1800

324579

SEKRETÄR, sengustavianskt stockholmsarbete, mahognyfanerad, beslag av förgylld mässing, fack- och lådinredning bakom klaff, snedställda hörn med kannelering, draghandtag med rosetter, sidorna med bärhandtag, skiva av kalksten, höjd 122, 115 x 57 cm

Slitage, repor, smärre skador och lagningar, mässingsknopp saknas, skivan samtida men ej ursprunglig. Nycklar finns att avhämta i Utlämningen

Rum 18

Sekretär omkring 1800

Budhistorik (10 bud)
1993500
12 000
1993498
11 000
1993481
10 500
1993446
10 000
1992879
9 000

Slutpris SEK:
12 000
1 260 EUR, 1 560 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.