Stolar 1800-talets första hälft

324578

STOLAR, 4 st snarlika, sengustavianska, Lindome, träskuren dekor, rygg med spjälknippe och dekor av sädesax, bemålade i pärlgrått, höjd ca 89 cm
LITTERATUR: Birgitta Martinius: Stolar från Lindome, Västerås 2012, jämför liknande stolar sidan 146ff

Skador, bräckage, slitage

Rum 7

Budhistorik (25 bud)
1993629
5 200
1993627
5 000
1993628
5 000
1993627
4 800
1993626
4 600

Slutpris SEK:
5 200
524 EUR, 595 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.