Golvur 1800-talets första hälft

324573

GOLVUR, urtavlan signerad Gerh. H Velcher Eskilstuna Fristad (Gerhard W., verksam som urmakare i Eskilstuna 1779-1820), målat fodral, medföljer lod och pendel, höjd 233 cm

smärre emaljskador, fodralet renoverat och kompletterat. Dragnyckel finns att avhämta i Utlämningen

Klockor/Ur

Rum 5

Budhistorik (11 bud)
1992585
3 800
1991708
3 600
1988679
3 400
1988666
3 200
1985938

Slutpris SEK:
3 800
383 EUR, 435 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.