Stolar av Jacob Malmsten

324571

JACOB MALMSTEN (stolmakare i Stockholm 1780-1788), 1 par stolar, sengustavianska stockholmsarbeten, signerade IMS, träskuren dekor, rygg med spjälknippe och dekor av sädesax, bemålad i pärlgrått, skinnklädda sitsar, höjd ca 93 cm

Slitage, smärre lagningar, förstärkningar

Rum 21

Stolar av Jacob Malmsten

Budhistorik (51 bud)
1993833
7 000
1993834
7 000
1993833
6 800
1993830
6 600
1993827
6 400

Slutpris SEK:
7 000
705 EUR, 801 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.