Väggpendyl 1700-talets andra hälft

324551

JACOB KOCK (hovurmakare i Stockholm, rättigheter 1762-1805), väggpendyl, gustavianskt stockholmsarbete, urtavla i glaserad fajans signerad och daterad på baksidan Giord af Petter Oldberg vid Marieberg d. 12 Nov, 1777, fodral med träskuren dekor och förgyllt, helslag, höjd 89 cm

Slitage, smärre skador, glas med sprickor, urtavla lagad, pendel, nyckel och fyra lösa knoppar medföljer, finns i Utlämningen

Klockor/Ur

Rum 21

Budhistorik (42 bud)
1993515
32 000
1994259
31 000
1993515
30 000
1994257
29 000
1993515
27 000

Slutpris SEK:
32 000
3 222 EUR, 3 661 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.