Fällbord 1700-talets andra hälft

324548

JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), fällbord, signerat JAC: SJÖLIN N:o. 574, Köping och Kungsörs hallstämpel, fanerat med alrot, bonad pelarfot, höjd 74, diameter 82 cm

repor, slitage, förstärkningar av fällmekanism

Rum 2

Budhistorik (18 bud)
1992872
7 400
1992640
7 200
1991683
7 000
1991683
6 000
1992639
5 800

Slutpris SEK:
7 400
745 EUR, 847 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.